201

ka101

229

202

teknoloji

egitim

açıkhibe

scientix

ka102

Scientix Nedir ?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

scientix   scientix1

 

Scientix Projesi, Avrupa’da STEM (Fen [bence Fen değilde "Bilim" olmalı] , Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminde

sorgulamaya, araştırmaya, ürün geliştirmeye, buluş yapmaya dayalı eğitimi Scientix Portalı aracılığıyla yaygınlaştırmayı amaçlayan,

öğretmenlere, akademisyenlere, okul yöneticilerine, ailelere ve STEM eğitimi ile ilgilenen tüm kişilere açık bir projedir.

Bu yukarıdaki tanım Scientix Türkiya sayfasından alınmıştır.

Orjinal tanımı için bu LINK ten okuyabilirsiniz.

Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen bu organizasyonun merkezi Belçika/Bürükselde bulunmakta. 

Son yıllarda hızla yayılan ve hatta ülkemizde çok popüler olan STEM  ( sanrada Art: Sanat ta eklendi ve adı STEAM oldu, ) eğitimleri ile ilgilenen öğretmenlerimiz için bir çok fırsatlar sunan SCIENTIX programına ve projelerine tüm alan ve branşlardan öğretmenlerin katılması mümkündür.

Bu kadar altyapısı olan bir programı ve yine Avrupadaki her ülkede bakanlıklar düzeyinde temsil edilen ( Ülkemizde  2014 yılından itibaren Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü  ulusal destek noktasıdır) böyle bir oluşumu kısa bir yazıda anlatmak zor.

Bir ilave bilgi SCIENTIX Projesi Avrupa Okul Ağı (Schoolnet) tarafından yürütülmektedir. 

Scientix projesiyle ilgilenen ve bunun tanıtımını çevresinde tanıtacak elçiler vardır avrupa genelinde ve bunlar eğitimin içinde olan kişilerdir. Scientix ve Schoolnet tarafından acılan eğitimlere katılarak sertifika almış olan bu kişiler kendi bulundukları ülkenin elçisi olmuşlardır ve yıl içinde yaptıkları bilgilendrme çalışmalarına göre Scientix elçisi olarak devam edip etmeyeceklerine karar verilir. 

Daha fazla bilgi almak için bu kişilerin listesinin olduğu LINK burdadır. Bu kişilere sosyal medya ya da mail yoluyla ulaşarak detaylı bilgiler de alabilrisiniz. 

 

Yazdır Email

40 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi